doktor

Łukasz Burkiewicz

Instytut Nauk o Polityce i Administracji
na Wydziale Pedagogicznym
Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie

Popularyzacja nauki
PROGRAMY TELEWIZYJNE

Humanistyka ma przyszłość

Bohaterami są historycy: dr Martyna Grądzka-Rejak autorka ciekawych książek na temat losów Żydów w Krakowie oraz dr Łukasz Burkiewicz mediewista. Prowadzący Sławek Mokrzycki rozmawia z gośćmi dlaczego rzetelne badanie historii jest takie ważne dla współczesności oraz jak studiowanie historii czy też kultury pozwala rozwijać kreatywność.

Z widokiem na Wawel: Azja Centralna: bariera czy autostrada?

Azja Środkowa staje się obszarem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów, ale i zaczyna być obiektem zainteresowania politycznego oraz gospodarczego. Czy następuje odrodzenie dawnych szlaków handlowych wiodących przez te tereny, a może znów imperia prowadzą tutaj swą wielką grę? Gośćmi programu są: dr Leszek Sykulski, Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie i dr Łukasz Burkiewicz, Akademia Ignatianum w Krakowie.

https://vod.tvp.pl/programy,88/z-widokiem-na-wawel-odcinki,288573/odcinek-14,S01E14,290615

Z widokiem na Wawel: Morze tureckie?

Przed wiekami Turcja krok po kroku rozszerzała swoją kontrolę nad Morzem Śródziemnym. Wydaje się, że zdążyliśmy już o tym zapomnieć. A tymczasem, wykorzystując chaos powstały po „Arabskiej Wiośnie”, Turcy są coraz bardziej obecni w grze o władzę na tamtym terenie. Czy odżyły marzenia o tureckim morzu? Goście programu: dr Łukasz Burkiewicz Akademia Ignatianum w Krakowie i dr Paweł K. Gąsiorczyk mediewista, badacz dziejów Morza Śródziemnego.

https://vod.tvp.pl/programy,88/z-widokiem-na-wawel-odcinki,288573/odcinek-22,S01E22,291352

Z widokiem na Wawel: Kiedy kończy się wojna?

Rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej obchodzi się w różnych dniach, w zależności od kraju i jego podejścia do historii. Niejeden konflikt budził pytania o termin jego zakończenia. W programie pytamy o to, kiedy właściwie kończy się wojna i czy zawsze jest to oczywiste wydarzenie.

https://vod.tvp.pl/programy,88/z-widokiem-na-wawel-odcinki,288573/odcinek-29,S01E29,294656

Z widokiem na Wawel: Krucjatowe rozterki

Wciąż pojawiają się głosy, że należy przepraszać za krucjaty. Dlaczego taki gest wychodzi na przykład od Amerykanów? Historycy wyjaśniają, czym były wyprawy krzyżowe i które z wypraw wojsk chrześcijańskich można do nich zaliczyć.

https://vod.tvp.pl/programy,88/z-widokiem-na-wawel-odcinki,288573/odcinek-60,S01E60,299883

Historia dzieje się: Globalizacja – czy już się skończyła?

Naukowcy stoją dziś na rozstaju dróg zastanawiając się nad globalizacją. Z jednej strony mamy rozwój i upowszechnienie Internetu, działanie korporacji transnarodowych. Nigdy w dziejach tak szybko nie można było zajrzeć na inny kontynent. Z drugiej strony coraz mocniej tworzą się polityczne bloki państw i odżywają tendencje izolacjonistyczne, trwają spory kulturowe. W którą stronę pójdzie świat? Historia dzieje się…

Historia dzieje się: Azja Centralna – geopolityczne serce?

Gdyby zakryć mapę ręką, czy umielibyśmy powiedzieć, kto graniczy z kim w Azji Środkowej? Pewnie nie, a tymczasem uwagę na tym regionie skupiają nie tylko najwięksi sąsiedzi, ale też Turcy, Francuzi i Niemcy. Czy ten region to faktycznie geopolityczne serce wielkiego kontynentu? Historia dzieje się!

PRASA

Przekrój: Rok 1313 był to dziwny rok… Alternatywny Przekrój przez historię

Nie jesteśmy centrum świata – to prawda, z którą coraz częściej musi konfrontować się dziś Zachód. Cóż, może dominacja naszej cywilizacji to nie historyczna konieczność, ale wynik przypadkowych zdarzeń. Wystarczy przecież cofnąć się kilkaset lat i ujrzymy glob, na którym Europa jest tylko jednym z wielu ośrodków, i to wcale nie tym najważniejszym, najbogatszym lub najbardziej wpływowym. Oto Ziemia w roku 1313.

https://przekroj.pl/spoleczenstwo/rok-1313-byl-to-dziwny-rok-adam-weglowski

Focus.pl: A gdyby tak Cypr należał do Polski? Brzmi dziwnie, ale było to całkiem realne

https://www.focus.pl/artykul/a-gdyby-tak-cypr-nalezal-do-polski-brzmi-dziwnie-ale-bylo-to-calkiem-realne

Focus.pl: Jak zwalczano szarańczę w średniowieczu

https://www.focus.pl/artykul/jak-zwalczano-szarancze-w-sredniowieczu

Focus.pl: Władca doskonały

https://www.focus.pl/artykul/wladca-doskonaly

Focus.pl: Zamorska kolonia Jagiełły

https://www.focus.pl/artykul/zamorska-kolonia-jagielly

OBIEKTY MUZEALNE

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

https://mnki.pl/wislica/pl/o_muzeum/ciekawostki/zdarzylo_sie_kiedys_w_wislicy